• Cart
    • Please enable WooCommerce

Sidebar Page

This is an example sidebar page layout

qtq80-PkLztD

Geçmişten Günümüze Motor Teknolojisi 

Motor nedir ? İçten ve dıştan yanmalı motorlar 

İçten yanmalı motorlar bugüne kadar teknoloji ve motor teknolojilerinin gelişmesinde en önemli yapı taşlarından biri olmuştur. Günümüze kadar olan süreçte devamlı gelişen bir konu olan içten yanmalı motorlar, hala daha birçok konuda geliştirilmekte ve devamlı olarak iyileştirmelerle insanların yaşantısını kolaylaştırırken aynı zamanda bu sektörde çokça istihdam olanağı sağlar. Genel olarak motor teknolojisine bakıldığında günümüze kadar çokça yatırımlar ve çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar sayesinde otomotiv sektörün ve tüm diğer üretim sektörlerinde büyük kolaylık, ekonomik rahatlık sağlanmıştır.

İçten yanmalı motorlar, motor türlerinin bir çeşidi olmasına rağmen günümüzde en çok tercih edilen çeşittir. Bu motor türleri bu sonraki yazılarımızda da inceleyeceğimiz gibi zamanlarına, silindir sayısına, silindir dizilişine, yakıt türüne vb. birçok kategoride çeşitli başlıklar altında toplanmaktadır.

Ancak hepsinden önce motor nedir, motorların türleri nelerdir bunlardan bahsetmek daha doğru ve temeli sağlam bir çalışma sağlayacaktır.

 

Motor Nedir?

Yakıttan elde ettiği ısı enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren makinelere motor denir. Motorlar günümüzde hayatımızın hemen hemen her noktasında karşımıza çıkar. Bunlar sadece araç motorları olarak değil evde kullandığımız elektronik eşyalarda bile küçük çaplı motorlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Motorları tek bir başlık altında incelemek neredeyse imkansızdır. Bu sebepten başta içten yanmalı ve dıştan yanmalı motorlar olmak üzere iki temel başlıkta incelenirler.

 

 

 

 

 

Dıştan Yanmalı Motorlar

Dıştan yanmalı motorlar, yakıtın yanması ile sistemde çalışacak olan farklı bir akışkanı ısıtarak o akışkan aracılığı ile enerji dönüşümünü yapan motor çeşididir. Dıştan yanmalı motorların en büyük örnekleri buhar makineleri ve Stirling motorudur. Bir buhar türbini, yakıtın yanmasından gelen ısıyı, suyu bir kaynatıcı ile buhara çevirir. Borular buharı bir mile tutturulmuş kanatçıkları olan türbinin içine taşır. Yüksek sıcaklıktaki buhar genleşerek türbin boyunca sıkıştırma yaparak kanatçıkları iter ve milin dönmesine sebep olur. Dönen mil, bir elektrik jeneratörü, bir gemi pervanesi veya başka bir iş için güç sağlayabilir.

 

İçten Yanmalı Motorlar

Yakıtı yanma odasında yani silindir de yakarak oluşan ısı enerjisini krank-biyel mekanizmasıyla hareket enerjisine çeviren motorlara içten yanmalı motorlar denir. Bu motorlara içten yanmalı motorlar denmesinin sebebi, yanma olayının motor içerisinde gerçekleşmesidir. İçten yanmalı motorlarda yanma odasının içerde olması sayesinde oldukça kompakt motorlar üretilebilmiş ve otomobilin tarihinin oluşması başlamıştır.

İçten yanmalı motorlarda kendi içerisinde birçok ana başlıkta incelenmektedir. Bunların en temel başlıkları pistonlu içten yanmalı motorlar ve tepkili içten yanmalı motorlardır. Tepkili içten yanmalı motorlarda kendi içerisinde türbin destekli (turbojet, turbofan, turboprop, turboşaft) ve ram destekli (termojet, pulse jet, ramjet, scramjet) olmak üzere iki başlıkta incelenir. Pistonlu içten yanmalı motorlar ise kendi içerisinde dizilişlerine, zamanlarına, silindir sayılarına, yakıt türüne ve soğutmasına göre ayrılmaktadır.

Back to top