• Cart
    • Please enable WooCommerce

Nedir Bu Şanzıman ?

Son yıllarda hem manuel vites değişimin verdiği keyfi sunan hem de otomatik vitesin konforunu sunan şanzıman sistemleri büyük önem kazandı. Kullanıcının beklentilerini karşılamak üzere otomotiv endüstrisi bu iki özelliği aynı araçta sunacak teknolojiler geliştiriyor. Her markanın mühendisleri farklı isimlerle ve küçük farklarla yarı otomatik şanzıman teknolojisi üzerinde çalışıyorlar. MCP şanzıman da Citroen markasının geliştirdiği yarı otomatik şanzıman sistemidir. Marka bu şanzıman sistemini, daha seri vites geçişini otomatik vites konforuyla sunarken yakıt tüketimini minimize etmek üzere geliştirmiştir.

Açılımı High Pressure Drict İnjection olan HDI, dizel motorlarda kullanılan bir sistemdir. 1997den beri kullanılan HDI motorlar, motora yakıtı direkt püskürterek çalışırlar.HDI motorların üretim amacı, yakıt tüketimini azaltırken daha seri vites geçişi elde edebilmektir. HDI motorların öne çıkan özelliği ise minimum yakıtla en iyi performansı yakalayabilmeleridir. Çünkü bu motorlar yakıt tüketimini azaltırlar. Burada dizel yakıtı ince bir biçimde dağıtarak püskürtebilme teknolojisi s

Turbo Spercharger İnjektion kelimelerinin baş harflerinden oluşan TSI, çift şarjlı ve direk enjeksiyonlu motor olarak tanımlanır. Genellikle 1.4 litre gibi küçük hacimli motorlarda kullanılır. Çok özet bir teknik tanımla TSI, düşük hacimli motorda turbo ve kompresöt birlikteliği ile oluşturulmuş bir teknolojidir. İlk kez Volkswagen markası tarafından kullanılmıştır.TSI motor teknolojisinin amacı, genellikle turbo motorlarda görülen motorun turboya geçişinde yaşanan boşluğu doldurmaktır. Turbo boşluğunu engelleyen şey ise kompresör kullanımıdır.Turbo boşluğu olmaz.Turbo boşluğu olmadığı için düşük devirde de güç kaybı olmaz.Motor zorlanması yaşanmaz.Daha az yakıt tüketir.Daha az yakıt tüketimi ile daha çevreci bir sürüş deneyimi sunar.

Trafikte seyir halinde olan araçların egzozlarından çıkan gazların neden olduğu hava kirliliğinin önüne geçmek ve zararlı etkilerin çevreye zarar vermemesi için yapılan ölçümlere Egzoz Gazı Muayenesi (Emisyon testi) adı verilir.

Otomobiller her ne kadar çevre dostu üretilmeye çalışılsa da doğaya bir miktar zehirli gaz salımı yapıyor. Emisyon ölçümü de bu gazları belli bir sınırın altında tutmak için yapılıyor.

Emisyon ölçümü sonrasında araçlara Egzoz Gazı Emisyon Ruhsatı verilir. Yapılan ölçümler sonrasında kirletici miktarları belirlenen sınırlar içinde kalan taşıtlar bu ruhsatı almaya hak kazanırlar. Ayrıca bu ölçümler sonrasında belirlenen sınırlar içinde kalan taşıtlara Egzoz Gazı Emisyon Pulu verilir.

Son otomobil teknolojilerinde standart donanım olarak kullanılan ESP, otomobillerin güvenle seyir etmesi açısından araçlarda olması gereken bir sistemdir. ESP sistemi bir program olarak görülebilir. Elektronik Stabilite Programı’nın kısaltması ESP’dir. Bu programın asıl amacı, otomobilinizin kötü yol şartlarından olumsuz yönde etkilenmemesini sağlamaktır.

ESP’de asıl olan akıllı olarak nitelendirilen araç sensörlerinin veya algılayıcılarının bir bütün olarak işlemesidir. Gaz pedalının durumundan direksiyonun hareketlenmesine kadar sensörler ile birlikte görev yerine getirilmektedir. Bu program, farklı yol durumlarında ve pedalların konumlanmasına göre devreye girmektedir. Böylece otomobilinizin istenmeyen pozisyonlarda kalmasına engel olunmaktadır.

TDI motor VAG (Volkswagen Group) grubunun ürettiği ve kendi dizel otomobillerinde kullandığı motor ünitesidir. Turbo şarj sistemine sahip olan bu motorlar, dünyadaki ilk seri üretim turbo dizel motorlardandır. Dünya çapında düşük yakıt tüketimi ve uzun kilometre dayanıklılığı ile ün salmıştır. TDI motor direkt yakıt enjeksiyon sistemi ve silindir kontrol sistemlerine sahiptir. TDI’ın açılımı Turbocharged Direct Injection’dır. Volkswagen grubu bu motor tipini Audi, Porsche, Skoda, Seat ve Volkswagen otomobillerinde kullanmaktadır. Ayrıca hafif ticari, ticari, deniz araçları ve yolcu otomobillerinde de kullanılmaktadır.  Motora direkt yakıt püskürtme teknolojisini kullanır, ayrıca intercooler’a da sahiptir. Bu sistemler sayesinde düşük devirlerde dahi yüksek güç almanıza olanak sağlar. En küçük hacimli TDI motor 2 silindirli 0.8 litredir. En büyüğü ise 12 silindirli 6.0 litredir.  TDI motorları ayrıca bazı Land Rover otomobillerinde de bulunmaktadır. İlk olarak Audi tarafından 1989 yılında 5 silindirli 2.5 litre hacimli olarak piyasaya çıkmıştır. TDI motorun ilk kullanıldığı otomobil AUDI 100‘dür. 2007 yılında DSG şanzıman ile buluşan TDI motor,

Nedir Bu Ncap Testi ?

Ncap testi hakkında kısa bilgi.

Avrupa yeni otomobil değerlendirme programı (Euro-NCAP), Avrupa pazarındaki otomobillerin güvenlik performanslarının değerlendirilmesi amacıyla 1997’de kuruldu. Kuruluş, tüketiciler ve otomobil üreticileri tarafından da desteklendi. Kurulduğu tarihten bu güne kadar Euro-NCAP, yüzlerce farklı marka ve model otomobili değerlendirdi. Zaman içerisinde yapılan testler ile Avrupa başta olmak üzere birçok ülke tarafından benimsendi ve takip edilir oldu. Bağlayıcılığı veya zorunluluğu olmadığı halde, otomobil üreticileri otomobillerinin sağlamlığını kanıtlamak için kuruma otomobillerini gönderiyor. Bunun haricinde Euro-NCAP bağımsız olarak temin ettiği otomobilleri de test edebiliyor.

Nedir Bu Tork ?

Tork, döndürme kuvveti anlamına gelir. Daha ayrıntılı olarak ifade etmek gerekirse aracın motorunda bulunan krank milinin bir dakika içinde yaptığı dönüş sayısıdır. Dönüşlerin çok ya da az olması, aracın hızını ve çekiş gücünü belirler.

Tork, motorun dönme kuvvetinin tekerlekleri itme kuvvetine dönüştürülmesini sağlar. Yani aracın çekiş gücü ve özellikle yokuş yukarı çıkarken gösterdiği performans, torkunun iyi olması ile mümkündür.

    Back to top