• Cart
    • Please enable WooCommerce

Blog

Araba Hakkında Bilgiler

Hibrit Motor Teknolojisi

HİBRİT MOTOR TEKNOLOJİSİ

H
ızla büyüyen nufüs ve tükenen fosil yakıtlarla beraber artık otomobil teknolojisinde de yakıt konusunda  alternatifler aranmaya başlanmıştır.  Fosil yakıt türevi yakıtların fiyatları nın artışının yanı sıra ortaya çıkardıkları hava kirliliği, otomobiller için farklı türde ve daha çevreci motor üretiminin de önünü açtı. Elektrik motorlu araçlarla beraber hibrit motora sahip araçlarında piyasada fazlaca bulunacağı şimdiden ön görülmektedir.

Peki nedir bu hibrit motor ?

HİBRİT MOTOR

İki motorlu araç teklojisine sahip hibrit motor tipinde hem benzinli hemde elektrikli olmak üzere toplam  iki adet motor bulunmaktadır. Hibrit teknolojilerinin temelini dışardan ekstra bir güç gerekmeden iki motorunda  yüksek verimli bir şekilde çalışması oluşturur. Hibrit araçlarda, içten yanmalı motora paralel veya seri şekilde bağlanmış elektrik motor bulunur. Elektrik motoruna enerji sağlamak için yüksek voltajlı piller kullanılır.  Ayrıca frenleme sisteminde kullanılan reküperasyon teknolojisi ile de yavaşlarken kaybedilen enerjinin bir kısmı geri kazanılır ve  depolanır. Hibrit motor araçlarda  kullanılan pil lityum iyon pildir.

 

HİBRİT MOTORUN ÇALIŞMA PRENSİBİ

Hibrit motorlu araçlar da kalkış sırasında sadece elektrik motoru devrededir.

  Bu durum araçların en çok yakıtı kalkış sırasında harcadıkları için yakıt tüketiminde büyük avantaj sağlamaktadır. Ayrıca elektrik motor sessizdir ve titreme yapmaz daha konforlu bir sürüş sağlar

Araç seyir halindeyken de elektrik motoru devrededir ancak ihtiyaç olduğu durumlarda içten yanmalı motor da devreye girmektedir.

Hızlanma sırasında içten yanmalı motor elektrik motorla birlikte devrededir.

 Bu sayede hibrit  motorlu araçlarda ivmelenme konusunda da yaşanılabilecek sıkıntılar azaltılmıştır.

Şehirler arası yolculuklarda  yani sürekli hızlı sürüş gerektiği durumlarda iki motorda da devrededir. Ancak bu durumda asıl işi içten yanmalı motor yapmaktadır.

Yavaşlama sırasında sadece elektrik motor çalışmaktadır.

 Frenleme yaparken  reküperasyon teknolojisi  ile kaybedilen enerjinin bir kısmı geri kazanılır.

Çevreci oluşu , ekonomik oluşu , belli durumlarda daha konforlu oluşunun yanısıra dezavantajı olarakta;

 Pahalı olması,

 Teknolojinin daha yeni oluşundan dolayı arıza tespiti ve yapımının yaygın olmayışı

 Bakım masraflarının içten yanmalı motorlara göre fazla olması sayılabilir.

 Hız severler için orta sınıftaki hibrit motorlu araçlar çokta tatmin edici olmamaktadır.

 

 

Yorum yap

Your email address will not be published.*You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to top