• Cart
  • Please enable WooCommerce

Blog

Araba Hakkında Bilgiler

Yakıt Tüketimini Etkileyen Faktörler

Yakıt fiyatlarının can yaktığı dönemlerde yakıt tüketiminiz için önemli bilgileri sizler için hazırladık.

 • Ani Kalkış ve Ani Frenden Kaçının

 Sürüş sırasında ani hızlanma ve ani yavaşlamalar aracın yakıt tüketimini önemli miktarda artırır. Bu nedenle hızınızı kademeli olarak artırın. Yavaşlarken de uygun anda vites düşürüp, motor frenini tercih ederek hızınızı düşürün.

 

 • Vites Geçişlerine Dikkat Edin

İdeal aralık ve devri yakalayarak vites değiştirmeye özen gösterin. Özellikle yakıt tüketimiyle doğrudan ilişkili olan sürtünme ve hareket dirençleri devirli kullanımlarda en az etki gösterir. Yokuş aşağı vitesi boşa almayın. Aracınızı mümkün olan uygun devir ve en yüksek viteste kullanın.

 

 • Yüksek Hızdan Kaçının

Aracınızı fazla zorlamadan hızlandırın ve hızı korumaya çalışın.

 

 • Kaliteli Yakıt Kullanın

Yakıt aldıktan sonra depo kapağının tam olarak kapandığından emin olun. Aksi halde yakıtınız buharlaşabilir.

 

 • Camlarınızı Açmamaya Özen Gösterin

Açık cam aracınızın iç mekânının bir paraşüt görevi görmesine neden olur. Aracın aerodinamiğini bozarak yakıt tüketimini artırır. Sunroof açık bir şekilde yüksek hızla seyahat edilmesi de yakıt tüketimini artırır.

 

 • Klimayı Dikkatli Kullanın

Yokuş yukarı çıkışlarda motor yükü artarken klima motorunun araç motorunu fazladan yormaması için klima kapatılmalıdır. Klimanın her çalışmasında yakıt tüketiminin arttığı unutulmamalı.

 

 • Aracınızın Bakımını İhmal Etmeyin

Yağ ve hava filtrelerini temiz tutun. Kullandığınız bakım filtrelerine önem verin. Aracınızın motoru için en uygun olan kaliteli yağı tercih edin. Aksi halde parçalar arasında artan sürtünme sonucu motorun ömrü hızla kısalırken, verimi azalır ve yakıt tüketimi artarak yüksek masraflar çıkmasına neden olur.

 

 • Gereksiz Yüklerden Uzak Durun

 Özellikle, metal takım çantası, stepne, müzik sisteminin kutusu gibi ağırlıklar tüketimin artmasında önemli rol oynar. Buna basit bir örnek verirsek; yolda yürürken elimizde bulunan 5-8 kg’lik yük bizim daha fazla yorulmamıza neden olur. (Araçta ise cam suyu bidonu gibi) Bu nedenle ağırlık ne kadar azsa tüketim o kadar düşük olur.

 

 • Lastik ve Lastik Basıncına Dikkat Edin

Aracınızın kapı eşiği, benzin deposu veya kitapçığında yazan lastik ebatlarını kullanın. Aksi halde rüzgar temas alanı artacağından yakıt tüketimi de artmaktadır.

Lastikler, otomobille zemin arasında bir etkileşim kurduğundan lastik hava basıncı otomobilin sürüş özelliklerini belirleyen en önemli etkendir. Özelikle düşük hava basıncı, lastiğin dönme direncini arttırır. Düşük hava ile dönmekte zorlanan lastikler, motorun çalışmasını, direksiyon tepkilerini ve fren mesafesini olumsuz etkiler. Düşük hava basıncına sahip lastikler; aktarma parçalarını ve motoru zorlar.

 

 • Sürekli Şerit Değiştirmekten Kaçının

Yolu uzatmayın. Akan trafiğin hızına uyulmadığında sürücünün mecbur kaldığı ani fren, ani hızlanma ve şerit değiştirmek yakıt tüketimini artırır. Motoru yorar.

 

 • Sonradan Eklenen Aksesuarlar ve Bagaj

Aracı etkileyen rüzgar direnci taşıt üzerindeki hareket dirençlerini arttırır. Bu nedenle sonradan eklenen aksesuarlar yakıt tüketimin artmasında önemli rol oynar. Port bagaj gibi ekstra donanımlar, aracın ağırlığını ve rüzgar direncini yükselteceğinden yakıt tüketiminde olumsuz rol oynar.

Yorum yap

Your email address will not be published.*You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to top